2 kwietnia obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu. został ustanowiony w 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Statystyki pokazują, że w Polsce około 30 tysięcy osób jest w spektrum autyzmu, w tym 20 tysięcy dzieci (źródło: www.pfron.org.pl/). Nie możemy unikać tematu, ponieważ każdy z nas styka się z osobami w spektrum. Powinniśmy oswajać temat wśród uczniów tak, aby kształtować postawy empatii i zrozumienie, że tak pięknie się różnimy.
W klasach młodszych, w poruszaniu trudnych tematów i ważnych spraw pomagają nam książki.
"Inny niż wszyscy" to opowiadanie o chłopcu, który chce wiedzieć, że jest normalny - tak w podtytule podaje autor Per Nilsson. Jest to książka, którą możemy przeczytać uczniom jednorazowo lub podczas kilku dni w szkole. Czytając książkę w klasie, miałam niejednokrotnie okazję przekonać się, ze tematyka budzi zainteresowanie młodszych uczniów, a jej treść zmusza do refleksji i wiele nas uczy."Kosmita" Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel, wiele lat temu znalazła się w bibliotekach szkolnych, jako darmowa pozycja, wydana przez Fundację ING Dzieciom. Warto sprawdzić, że w bibliotece szkolnej się znajduje. Jeśli nie, to nadal jest dostępna jako plik pdf na stronie fundacji.
"Kosmita" opowiada o dziewczynce Oli, która czeka na narodziny swojego braciszka i snuje plany, jak będzie wyglądać życie rodzinne, gdy przyjdzie na świat. I co stanie się, gdy braciszek okaże się "inny niż wszystkie" dzieci?
Książka Joanny Stalki -Jarskiej "Atypowy" w sposób bardzo realistyczny opowiada o tym, na czym polega "inność" chłopca w spektrum. Kosma, to drugoklasista, który mierzy się z różnymi wyzwaniami. Można powiedzieć, że jest nietypowym ośmiolatkiem. Jego reakcje i zachowania budzą często zdziwienie, niezrozumienie, a czasem śmiech. Jest wyjątkowy i ma wiele talentów.opowieść o tym, jak w szkole Na Dobrej pojawił się Tymon. Tymon nie znosił hałasu, a w szkole przecież był bardzo głośny dzwonek i głośne szuranie. jak poradziła sobie z tym społeczność szkolna, aby Tymon poczuł się dobrze w szkole na Dobrej? Przeczytajcie w klasie.