wtorek, 7 marca 2023

Dziewczynki mają moc

11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Święto ustanowione zostało w  roku przez ONZ na wniosek wielu organizacji wspierających i doceniających dostęp kobiet i dziewcząt do nauki, inżynierii, matematyki, technologii, badań naukowych itp. 

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca i jest starszym świętem, bo obchodzonym od 1910 roku i ma zupełnie inna genezę.

Temat uważam za ważny i bardzo na czasie. Gdy zapytamy uczniów/uczennice o sławne Polski, kobiety, które wyróżniały się w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, usłyszymy pojedyncze nazwiska. Najczęściej pada nazwisko Marii Skłodowskiej - Curie, dwukrotnej noblistki, naukowczyni, niezwykle odważnej kobiety, której przyszło żyć w czasach, kiedy w Polsce studiować mogli tylko mężczyźni. Dlatego Maria musiała udać się do Francji, aby zrealizować swoje marzenia. Studiowała na Sorbonie, a potem również tam wykładała.


Fundacja Kosmos dla dziewczynek pochyla się nad tematem i w myśl zasady: Wspieramy dziewczynki dziś, by jutro zmieniały świat proponuje  program dla szkół  Superbohaterki w naszej klasie. To ciekawa oferta na świętowanie Dnia Kobiet w klasie. Fundacja przygotowała animację, w której przedstawiono sylwetki jedenastu sławnych Polek. Każda z nich miała swoją pasje i supermoc. Każda z nich miała cechy, które sprawiały, że była wybitna. Są wśród nich: pisarka, chemiczka, himalaistka, tajna agentka oraz królowa.

Można zapoznać się z wszystkimi sylwetkami, poznać ich supermoce i wybrać (w klasie) jedną z nich i zgłębić wiedzę o niej. Może będzie to Jadwiga Andegaweńska - królowa Polski? Tak zagłosowali moi uczniowie. 


Ja wybrałabym Simonę Kossak...

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz