piątek, 31 marca 2023

Z dziećmi o autyzmie

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz budowanie wrażliwości w tym zakresie. W tym dniu dominuje w naszym otoczeniu i ubiorze kolor niebieski. Dotąd uważano, że autyzm dotyka częściej chłopców. Teraz wiemy, że dotyka i chłopców i dziewczynki. Temat jest na tyle ważny, że w szkole, w zespołach klasowych coraz częściej mamy zdiagnozowane dzieci z Zespołem Aspergera. Warto więc wiedzę o tym zaburzeniu rozwijać i przekazywać uczniom, adekwatnie dla wieku.

W klasie drugiej zaproponowałam uczniom książkę Pera Nilssona "Inny niż wszyscy" i był to dobry wybór. Książka jest pamiętnikiem chłopca o imieniu Dawid, ucznia, który ma kolegę Oskara, Oskar jest trochę inny... 
Książka zawiera wiele żartobliwych historyjek oraz pobudza do refleksji nad innością, normalnością. Jest to opowiadanie o chłopcu, który chce wiedzieć, czy jest normalny. No właśnie, a czym jest normalność?
Najmłodsi uczniowie dowiadują się, że inność to nie choroba i że Zespołem Aspergera nie można się zarazić. I najważniejsze:




czwartek, 9 marca 2023

Zabawy ortograficzne

Poprawnej pisowni trudnych wyrazów, zasad ortograficznych można uczyć na różne sposoby. Nie trzeba wykonywać nudnych ćwiczeń w zeszycie, a by osiągnąć cel.

Dziś wykorzystałam zasoby Printoteki i przygotowałam materiały dla pięciu grup. Utrwalaliśmy pisownię wyrazów z ch oraz h. Klasa została podzielona na zespoły czteroosobowe i lekcja toczyła się na dywanie.


Najpierw zespoły wyszukiwały na obrazku hipopotama ilustracje przedstawiające wyrazy z ch oraz h. Przy okazji okazało się, że nie wszyscy wiedzieli, co to habit albo chaber. 


Gdy odnaleźli już wszystkie obrazy, uczniowie mieli za zadanie na tabliczkach suchościeralnych, napisać jak najwięcej wyrazów z ch. Było ich około 25.

Potem nastąpiły zawody ortograficzne pomiędzy grupami. Przedstawiciele grup podchodzili do kart i zapisywali usłyszane przez nauczyciela słowo. Efekt był satysfakcjonujący. Jedna z grup napisała wszystkie wyrazy bezbłędnie, a pozostałe zrobiły po jednym błędzie.



Utrwaliliśmy jeszcze wyrazy z ch tworząc historyjkę ortograficzną, która pozwoliła na zapamiętanie poznanych wyrazów. Historyjka zaczyna się tak: Pewnego razu chomik usiadł na muchomorze...


wtorek, 7 marca 2023

Dziewczynki mają moc

11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Święto ustanowione zostało w  roku przez ONZ na wniosek wielu organizacji wspierających i doceniających dostęp kobiet i dziewcząt do nauki, inżynierii, matematyki, technologii, badań naukowych itp. 

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca i jest starszym świętem, bo obchodzonym od 1910 roku i ma zupełnie inna genezę.

Temat uważam za ważny i bardzo na czasie. Gdy zapytamy uczniów/uczennice o sławne Polski, kobiety, które wyróżniały się w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, usłyszymy pojedyncze nazwiska. Najczęściej pada nazwisko Marii Skłodowskiej - Curie, dwukrotnej noblistki, naukowczyni, niezwykle odważnej kobiety, której przyszło żyć w czasach, kiedy w Polsce studiować mogli tylko mężczyźni. Dlatego Maria musiała udać się do Francji, aby zrealizować swoje marzenia. Studiowała na Sorbonie, a potem również tam wykładała.


Fundacja Kosmos dla dziewczynek pochyla się nad tematem i w myśl zasady: Wspieramy dziewczynki dziś, by jutro zmieniały świat proponuje  program dla szkół  Superbohaterki w naszej klasie. To ciekawa oferta na świętowanie Dnia Kobiet w klasie. Fundacja przygotowała animację, w której przedstawiono sylwetki jedenastu sławnych Polek. Każda z nich miała swoją pasje i supermoc. Każda z nich miała cechy, które sprawiały, że była wybitna. Są wśród nich: pisarka, chemiczka, himalaistka, tajna agentka oraz królowa.

Można zapoznać się z wszystkimi sylwetkami, poznać ich supermoce i wybrać (w klasie) jedną z nich i zgłębić wiedzę o niej. Może będzie to Jadwiga Andegaweńska - królowa Polski? Tak zagłosowali moi uczniowie. 


Ja wybrałabym Simonę Kossak...