wtorek, 29 listopada 2022

Chwile czytania na czas oczekiwania

Dużymi krokami zbliża się grudzień. Wyjątkowy czas przedświątecznych klasowych rytuałów.  Jednym z nich mogą być chwile czytania na czas oczekiwania. 

Kalendarz wykonany przez uczniów w klasie to dobry sposób na rozpoczęcie rytuału. Uczniowie szybko opanowują umiejętność konstruowania miesięcznego kalendarza na kartce A3. A zadań wystarczy dla każdego. Trzeba przygotować nazwę kalendarza z dużych kolorowych liter, paski z dniami tygodnia oraz karteczki z liczbami od 1 do 31. Niektóre z nich to niedziele, więc trzeba je jakoś wyróżnić. Trzeba narysować ikony ważnych grudniowych dni - mikołajek, świąt czy sylwestra. Pracy i okazji do współpracy jest bardzo dużo. Trzeba jeszcze kalendarz ozdobić, udekorować i powiesić w klasie.
Wcześniej uczniowie otrzymują zadanie przygotowania tekstu o tematyce świątecznej, który będą czytać w klasie. Wybierają książki, baśnie, wiersze. Sięgają do swojej domowej biblioteczki lub udają się do szkolnej biblioteki. Wertują grudniowe "Świerszczyki" bogate w tematy świąteczne.  Każdy w dowolny sposób dokonuje wyboru tekstu oraz dnia, kiedy będzie czytał go w klasie. Samodzielnie zaznacza to w kalendarzu.


Nadchodzi grudzień i chwile czytania na czas oczekiwania. Każdego dnia Ktoś siada na krześle "Mam głos" i czyta świąteczną opowieść. Każdego dnia Ktoś wprowadza nas w radosny czas oczekiwania na święta. I z każdym dniem, coraz bliżej święta.


Codzienne czytanie, słuchanie, zaangażowanie i świętowanie. Rytuał "Chwile czytania na czas oczekiwania" realizuję od lat w klasach trzecich. I nigdy nie zdarzyło się, aby ktoś zapomniał o swoim zobowiązaniu. Edukacyjna moc rytuału ogromna...Warto jeszcze pamiętać o krześle "Mam głos".







wtorek, 15 listopada 2022

O Polsce inaczej

W czasie, gdy w kalendarzu pojawiają się daty związane  ze świętami narodowymi, poszukujemy pomysłów oraz inspiracji do wielokierunkowego podejścia do tematu.  Przecież patriotyzm to ważna sprawa, a temat "Polska" to ogrom zagadnień, rozważań i możliwości interpretacji. Książka "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości" to hit tegorocznego narodowego Święta Niepodległości.  Michał Rusinek w swej książce w zabawny sposób opisuje, skąd wzięły się nazwy miejscowości. Czy wiecie, skąd pochodzi nazwa Pszczyna? A Swornegacie? Czy wiecie, że w Polsce jest Ameryka, Praga, Niemce, Argentyna i nawet Brazylia? Wszystko znajdziecie w książce Michała Rusinka z pięknymi ilustracjami Joanny Rusinek.
Gorąco polecam! Ubawicie się do łez. I dowiecie się co nieco.




środa, 2 listopada 2022

Matematyka z flagą

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Oto moja propozycja na matematykę z flagą. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie drugiej, ale można je przeprowadzić również w klasie pierwszej czy trzeciej. Zaczęliśmy od składania papieru i wycinanie kwadratów z czerwonych i białych kartek papieru. Uczniowie już wykonali wiele ćwiczeń ze składaniem papieru, sporo trenowali, aby zagięcia były poprawne i staranne. Wiedzieli już, jak z prostokątnej kartki wyciąć kwadrat.


Następnie kwadraty powędrowały na dywan i rozpoczęła się spontaniczne, a potem coraz bardziej precyzyjne układanie flagi. Wykorzystaliśmy wiedzę o jej prawidłowych wymiarach 5:8.

Drugoklasiści spontanicznie podzielili się na składaczy, wycinaczy, rachmistrzów i projektantów. każdy znalazł coś dla siebie. 
Trzeba było liczyć, sprawdzać, ile brakuje, czy wystarczy itp. Przebieg zajęć i panujący na nich matematyczny gwar oddaje filmik: 
Z wyciętych kwadratów powstały później białe i czerwone kwiaty.
I piękna biało-czerwona flaga. Efekt wspólnej pracy uczniów.

Był też czas na pracę w zeszycie. Z resztek papieru powstały małe kwadraty. I flagi biało-czerwone z zachowaniem proporcji. Dużo działania, dużo radości... 


...i przy okazji świąteczna dekoracja.