Matematyczne zadania na czas oczekiwania autorstwa skrzypiec.beata
niedziela, 4 grudnia 2022
wtorek, 29 listopada 2022
Chwile czytania na czas oczekiwania
Dużymi krokami zbliża się grudzień. Wyjątkowy czas przedświątecznych klasowych rytuałów. Jednym z nich mogą być chwile czytania na czas oczekiwania.
Kalendarz wykonany przez uczniów w klasie to dobry sposób na rozpoczęcie rytuału. Uczniowie szybko opanowują umiejętność konstruowania miesięcznego kalendarza na kartce A3. A zadań wystarczy dla każdego. Trzeba przygotować nazwę kalendarza z dużych kolorowych liter, paski z dniami tygodnia oraz karteczki z liczbami od 1 do 31. Niektóre z nich to niedziele, więc trzeba je jakoś wyróżnić. Trzeba narysować ikony ważnych grudniowych dni - mikołajek, świąt czy sylwestra. Pracy i okazji do współpracy jest bardzo dużo. Trzeba jeszcze kalendarz ozdobić, udekorować i powiesić w klasie.Codzienne czytanie, słuchanie, zaangażowanie i świętowanie. Rytuał "Chwile czytania na czas oczekiwania" realizuję od lat w klasach trzecich. I nigdy nie zdarzyło się, aby ktoś zapomniał o swoim zobowiązaniu. Edukacyjna moc rytuału ogromna...Warto jeszcze pamiętać o krześle "Mam głos".
wtorek, 15 listopada 2022
O Polsce inaczej
środa, 2 listopada 2022
Matematyka z flagą
Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Oto moja propozycja na matematykę z flagą. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie drugiej, ale można je przeprowadzić również w klasie pierwszej czy trzeciej. Zaczęliśmy od składania papieru i wycinanie kwadratów z czerwonych i białych kartek papieru. Uczniowie już wykonali wiele ćwiczeń ze składaniem papieru, sporo trenowali, aby zagięcia były poprawne i staranne. Wiedzieli już, jak z prostokątnej kartki wyciąć kwadrat.
Następnie kwadraty powędrowały na dywan i rozpoczęła się spontaniczne, a potem coraz bardziej precyzyjne układanie flagi. Wykorzystaliśmy wiedzę o jej prawidłowych wymiarach 5:8.
poniedziałek, 3 października 2022
Dzień Jabłka
Światowy Dzień Jabłka obchodzony jest 28 września. Ten popularny w Polsce owoc może być inspiracją do projektu klasowego, w zakresie większości edukacji. Najciekawsze aktywności to te, które przygotują sami uczniowie. Wystarczy zainspirować, przydzielić zadania, dać wolność w działaniu.
Tak powstał filmik, w którym Karol skonstruował z klocków scenkę sytuacyjną i opowiedział o grawitacji. Więcej aktywności na Dzień Jabłka można zobaczyć na blogu Jestem uczniem 2020.
poniedziałek, 19 września 2022
Z dziećmi o wojnie
Dawno, dawno temu to było, ale wcale nie w bajce, tylko w prawdziwym świecie...
Pokazałam uczniom książki do czytania w klasie i dałam im wybór. Niemal jednomyślnie, trzecioklasiści chcieli usłyszeć dalszą część "Asiuni". Przeczytaliśmy więc w klasie książkę Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz". Przeczytaliśmy ją w trakcie jednej lekcji.
I co to znaczy być szczęściarzem? Cóż to znaczy szczęście w nieszczęściu?
Książka bardzo nas poruszyła. Pokazała życie taty Asiuni w Warszawie podczas powstania warszawskiego. To był bardzo trudny i smutny czas. Pozwala pospacerować po Warszawie sprzed lat i spojrzeć na stolicę przez pryzmat okrucieństwa wojny...
Może komuś uda się odbyć wędrówkę po Warszawie z tą ciekawą książką.
niedziela, 11 września 2022
Z dziećmi o II wojnie światowej
Od kilku dni zastanawiam się, jak przeprowadzić zajęcia o II wojnie światowej w klasie trzeciej. Nie jest mi bliski obraz małego powstańca, walczącego dziecka, dziecka żołnierza. Owszem, mamy takie wydarzenia w historii, ale... Niech historia uczy nas wychowywać dzieci do pokoju, a nie do wojny. Już dość dziecięcych lęków, które pojawiły się po wybuchu wojny w Ukrainie.
W tym roku nie opowiem o małym powstańcu. Obejrzymy film. I przeczytamy książkę "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej.
niedziela, 27 lutego 2022
Jak i czy w ogóle rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
Ważny temat i ważne wskazówki. Dziękuję:
https://nodnzytaczechowska.pl/
https://www.facebook.com/BelfryBazgrola/
https://www.superbelfrzy.edu.pl/
O wojnie...
Nadszedł czas trudnych rozmów w klasie. Jeszcze przed feriami odczuwałam niepokój u uczniów. Niektórzy z nich bardzo zainteresowani tematem zaczęli mówić o tym, że będzie wojna. Inni zaczęli odczuwać lęk i strach, taki prawdziwy, realny. Wtedy mówiłam o tym, że nic nam nie grozi i pełna nadziei wierzyłam w to, że do wojny nie dojdzie.
A jednak wojna nadeszła. A ja chodzę z myślami o tym, jak zmierzymy się z tematem w pierwsze dni po feriach. To trudny czas, trudne decyzje i z pewnością trudne rozmowy. Bo rozmawiać o wojnie w sposób, który nie wzbudzi w uczniach strachu, a pobudzi do refleksji to trudna sprawa dla nauczycielki drugoklasistów.
Sięgnę po książkę ukraińskich autorów Romana Romanyszyna i Andrija Łesiwa "Wojna, która zmieniła rondo". Książka mówi o wojnie, jako o osobie, która nie ma serca i powoduje ciemność, zniszczenia i spustoszenia. Opowieść ma pozytywne zakończenie, bo mieszkańcom miasta udało się wypędzić wojnę i odbudować miasto. Jest nadzieja, że nadejdzie zwycięstwo i koniec wojny.