środa, 15 września 2021

Dzień Kropki na matematyce

Długo myślałam nad tym, jak kreatywnie świętować Dzień Kropki. Postanowiłam wykorzystać kropkę na matematyce. Kropka - punkt. Odcinek - najkrótsza droga łącząca dwa punkty.


Łącząc dwa punkty otrzymujemy jeden odcinek. Łącząc trzy punkty otrzymujemy dwa odcinki. Łącząc 100 punktów otrzymujemy.... odcinków.
Praca w grupach i mierzenie:
Zabawa matematyczna bez końca ....




Na Dzień Kropki spotkanie ze sztuką

 Prezentacja Moniki Walkowiak

poniedziałek, 13 września 2021

Z książką o ważnych sprawach


"A królik słuchał" to niezwykła książka, która powinna znaleźć się w klasowej biblioteczce. Zawiera minimum słów, ale bardzo wiele mądrości. Może być inspiracją do rozmowy o przyjaźni  oraz innych ważnych sprawach. Już sama okładka zachwyca. A dzieci zastygają w bezruchu słuchając tej opowieści. Polecam gorąco.

Cori Doerrfeld "A królik słuchał" Wydawnictwo Mamania

  

czwartek, 9 września 2021

Dzień Kropki już wkrótce...

 A tymczasem dziś odbyło się cudowne spotkanie z autorem książki "Kropka" Peterem H. Reynoldsem. 


Spotkanie zorganizowane zostało przez wydawnictwo Mamania, które wydało "Kropkę" w języku polskim. Warto przypomnieć, że Dzień Kropki upowszechniła w Polsce Jolanta Okuniewska, która przeprowadziła ten ciekawy wywiad. Dziś to wyjątkowe święto kreatywności wpisane jest w kalendarz wydarzeń wielu polskich szkół.
Dziś dowiedziałam się, że Dot Day obchodzony będzie już w 190 krajach. Autor "Kropki" jest uważnym obserwatorem systemu edukacji w USA i dlatego zwraca uwagę na potrzebę wspierania kreatywności dzieci. Sam spotkał na swojej na drodze nauczyciela, który wsparł jego kreatywność i właśnie jemu dedykował  książkę.
Peter H. Reynolds napisał książkę dla swojej uczennicy, sześciolatki, która uczestniczyła w lekcji plastyki prowadzonej przez niego i uważała, że nie umie rysować. Można powiedzieć, że historia Vashti jest prawdziwa. Uczestnicy rozmowy zwrócili uwagę na to, że książka skierowana jest dla dzieci, ale też dla nauczycieli. Ważne jest dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami. Każdy może stać się nauczycielem.
Kreatywność to wolność, brak ograniczeń, podważanie starego sposobu myślenia, również w szkole.
Niektóre osoby rodzą się kreatywne, a inne osoby możemy zachęcić i zmotywować do kreatywności. Warto przebywać wśród ludzi kreatywnych. Strach przed niewiadomym zabija kreatywność.

Czas sięgnąć do kolejnej książki autora "Kropki" . Jest to "A to". Bohaterem jest chłopiec, który pojawił się w książce o Vashti. Jest to kolejna rzecz o kreatywności. 
Dużo ciekawostek i refleksji w mojej głowie po tym spotkaniu. I jeszcze więcej radości z celebrowania Dnia Kropki w Polsce.