czwartek, 23 grudnia 2021

Projekt Święta

Książka " Projekt Święta" Magdaleny Szczepańskiej to propozycja do wspólnego czytania w klasie w okresie przedświątecznym. Książka składa się z 24 rozdziałów, więc na każdy dzień oczekiwania na Boże Narodzenie można przeczytać jeden rozdział. Książka sprawdziła się w chwilach czytania w klasie. Zaciekawiła drugoklasistów i wprowadziła w tematykę świąt. 

Akcja rozgrywa się w Polsce, w grupie dzieci zróżnicowanej wiekowo. Łączy je wspólny projekt - projekt "Święta". Dla bohaterów jest to czas planowania, ciekawych pomysłów, ale też przeciwności losu, aktywności i różnorodnych działań związanych z przygotowaniem do Bożego Narodzenia. 

Książka powinna znaleźć się w klasowej biblioteczce.




środa, 1 grudnia 2021

Kalendarz na czas oczekiwania


To już siódmy raz nauczyciele tworzą interaktywny kalendarz w ramach projektu etwinning.W tym roku w składzie Monika Walkowiak, Jolanta Okuniewska, Joanna Duroł, Ewa Kempska, Edyta Karwowska, Marietta Głuch oraz Beata Skrzypiec. Radosnego oczekiwania!


wtorek, 5 października 2021

środa, 15 września 2021

Dzień Kropki na matematyce

Długo myślałam nad tym, jak kreatywnie świętować Dzień Kropki. Postanowiłam wykorzystać kropkę na matematyce. Kropka - punkt. Odcinek - najkrótsza droga łącząca dwa punkty.


Łącząc dwa punkty otrzymujemy jeden odcinek. Łącząc trzy punkty otrzymujemy dwa odcinki. Łącząc 100 punktów otrzymujemy.... odcinków.
Praca w grupach i mierzenie:
Zabawa matematyczna bez końca ....




Na Dzień Kropki spotkanie ze sztuką

 Prezentacja Moniki Walkowiak

poniedziałek, 13 września 2021

Z książką o ważnych sprawach


"A królik słuchał" to niezwykła książka, która powinna znaleźć się w klasowej biblioteczce. Zawiera minimum słów, ale bardzo wiele mądrości. Może być inspiracją do rozmowy o przyjaźni  oraz innych ważnych sprawach. Już sama okładka zachwyca. A dzieci zastygają w bezruchu słuchając tej opowieści. Polecam gorąco.

Cori Doerrfeld "A królik słuchał" Wydawnictwo Mamania

  

czwartek, 9 września 2021

Dzień Kropki już wkrótce...

 A tymczasem dziś odbyło się cudowne spotkanie z autorem książki "Kropka" Peterem H. Reynoldsem. 


Spotkanie zorganizowane zostało przez wydawnictwo Mamania, które wydało "Kropkę" w języku polskim. Warto przypomnieć, że Dzień Kropki upowszechniła w Polsce Jolanta Okuniewska, która przeprowadziła ten ciekawy wywiad. Dziś to wyjątkowe święto kreatywności wpisane jest w kalendarz wydarzeń wielu polskich szkół.
Dziś dowiedziałam się, że Dot Day obchodzony będzie już w 190 krajach. Autor "Kropki" jest uważnym obserwatorem systemu edukacji w USA i dlatego zwraca uwagę na potrzebę wspierania kreatywności dzieci. Sam spotkał na swojej na drodze nauczyciela, który wsparł jego kreatywność i właśnie jemu dedykował  książkę.
Peter H. Reynolds napisał książkę dla swojej uczennicy, sześciolatki, która uczestniczyła w lekcji plastyki prowadzonej przez niego i uważała, że nie umie rysować. Można powiedzieć, że historia Vashti jest prawdziwa. Uczestnicy rozmowy zwrócili uwagę na to, że książka skierowana jest dla dzieci, ale też dla nauczycieli. Ważne jest dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami. Każdy może stać się nauczycielem.
Kreatywność to wolność, brak ograniczeń, podważanie starego sposobu myślenia, również w szkole.
Niektóre osoby rodzą się kreatywne, a inne osoby możemy zachęcić i zmotywować do kreatywności. Warto przebywać wśród ludzi kreatywnych. Strach przed niewiadomym zabija kreatywność.

Czas sięgnąć do kolejnej książki autora "Kropki" . Jest to "A to". Bohaterem jest chłopiec, który pojawił się w książce o Vashti. Jest to kolejna rzecz o kreatywności. 
Dużo ciekawostek i refleksji w mojej głowie po tym spotkaniu. I jeszcze więcej radości z celebrowania Dnia Kropki w Polsce.




poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Wirtualne podróże


Nauka w plecaku zaprasza do udziału w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Wirtualne podróże". Jest to  przedsięwzięcie zaplanowane na nadchodzący rok szkolny, dedykowane placówkom oświatowym. 

Z pewnością Wirtualne podróże wzbogacą edukację naszych uczniów i zaspokoją potrzebę poznawania świata poprzez filmy prezentowane przez panią  Sabinę Piłat oraz działania, które nam zaproponuje.

Czas więc na planowanie działań. Zapisy już trwają. Gorąco polecam!


poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Geometria online w klasie pierwszej

 Korzystając z czasu spędzonego wspólnie z klasą pierwszą przed ekranami komputerów, staram się wykorzystywać różne narzędzia online. O ile na początku klasy pierwszej (jesienią) trudnością była praca w kilku oknach, tak obecnie takie działania to czysta przyjemność. Uczniowie już czytają, dobrze radzą sobie z klawiaturą (ciągle doskonalimy tę umiejętność), potrafią wejść w link i wrócić do MEET. Daje to duże możliwości pracy w różnych narzędziach.

Czas na Geoboard

Jest to darmowa aplikacja, bardzo przydatna w edukacji matematycznej. Do wykorzystania w klasie na tablicy interaktywnej i w domu na komputerze. Podczas edukacji zdalnej niezwykle przydatna, bo pozwala każdemu uczniowi pracować samodzielnie. W klasie pozostałoby patrzenie na tablicę lub radość pracy kilkorga dzieci przy tablicy.

Jakie umiejętności można rozwijać w Geoboard?

Z pewnością, będzie to:  orientacja w schemacie swojego ciała (świetnie popracujemy nad utrwaleniem pojęć prawa, lewa, prawy górny róg, lewy górny róg, środek), 


utrwalanie znajomości figur geometrycznych

Uważne słuchanie: budowanie figur zgodnie z instrukcją słowną. Na rozwijaniu tej umiejętności najbardziej mi zależało. W czasie gdy dzieci przede wszystkim wzrokowo ogarniają rzeczywistość, uważne słuchanie często jest w deficycie. Widać to podczas lekcji i w życiu codziennym.

Pojęcie boku figury oraz jego długości; ułóż kwadrat o boku 1, ułóż kwadrat o boku 2.

Łamigłówki geometryczne: ile widzisz kwadratów?


To tylko niektóre aktywności do wykorzystania. W kolejnym etapie  będziemy trenować obwody figur, budowanie wieloboków itp. Warto też zachęcić uczniów do podawania instrukcji słownej kolegom, co wcale nie jest takie proste. Pierwszoklasiści już wiedzą, jak ważna jest precyzyjna instrukcja. 
Czas na twórczość własną
Geoboard daje też możliwość na rozwijanie wyobraźni geometrycznej i rozwijanie kreatywności. Obrazy można przesyłać jako zdjęcia lub jako linki do pracy własnej. Dla pierwszoklasistów to żadne utrudnienie. W mig zaczynają spływać prace do nauczyciela. Ja otrzymałam takie obrazy:




piątek, 23 kwietnia 2021

Chmury wyrazowe na zajęciach online

Warto wykorzystać czas zdalnego nauczania do wykorzystywania różnych narzędzi online w edukacji wczesnoszkolnej. Z pewnością łatwiej je wprowadzimy, gdy dzieci siedzą przy swoim sprzęcie w domu niż w szkole. Nawet w pracowni komputerowej nie ma możliwości, aby uczniowie mieli komputery tylko dla siebie. W szkole na ogół pracują w parach, bo ilość sprzętu jest niewystarczająca.

Dlaczego chmury wyrazowe

Tworzenie chmur wyrazowych online  sprzyja rozwijaniu wielu umiejętności. Ponieważ przeprowadziłam takie zajęcia w klasie pierwszej postawiłam na umiejętności: czytanie ze zrozumieniem, posługiwanie się klawiaturą, poprawne pisanie nowych wyrazów, wielka litera w nazwach planet i imion, umiejętność pracy zgodnie z instrukcją oraz wysyłanie prosto ze strony obrazu na email nauczyciela.


Pracę nad chmurami poprzedziliśmy ćwiczeniami w pisaniu adresu email. Uczniowie doskonale opanowali tę umiejętność, choć nie jest to sprawa łatwa. W klasie drugiej lub trzeciej można postawić na ortografię i tworzyć chmurki związane z jakąś zasadą. Można zebrać w chmurze np. trudne czasowniki w czasie przeszłym, aby utrwalić ich pisownię.


Kryteria sukcesu

Gdy wiedziałam już, że chcę zrobić chmury wyrazowe w pierwszoklasistami wybrałam temat: Dzień Ziemi. Zredagowałam i przedstawiłam uczniom kryteria sukcesu, a by chmurki, które do mnie dotrą były na temat i napisane były bezbłędnie. Miały zostać umieszczone na klasowym plakacie.

Potrafię wykonać chmurkę wyrazową

  • Wybieram kształt z działu NATURA.
  • Wpisuję trzy wyrazy związane z Dniem Ziemi np. planeta, Ziemia, ekologia, przyroda, kwiaty, drzewa,
  • Wpisuję swoje imię i powiększam czcionkę, tak, aby było widoczne.
  • Każdy wyraz napisany jest bezbłędnie.
  • Chmurka powinna być w kolorach Ziemi.


Narzędzie

Moim ulubionym narzędziem do tworzenia chmur wyrazowych jest WordArt. Jest intuicyjne i dość łatwe do opanowania.

Refleksja

Zajęcia z chmurą wyrazową uważam za udane. Cel został osiągnięty. Wszyscy uczniowie wykonali zadanie i wysłali na email nauczyciela. Wyrazy zapisane były poprawnie. Gotowe prace umieszczone zostały na klasowym plakacie. Warto pamiętać, że praca w narzędziu online nie jest celem samym w sobie. Celem jest realizacja konkretnego celu edukacyjnego z wykorzystaniem narzędzia.



wtorek, 6 kwietnia 2021

Mądre książki

 

"Wielka księga superskarbów" Susany Isern oraz Rocio Bonilla to książka o walorach wychowawczych. Idealnie nadaje się do czytania w klasie i mówi o tym, co naprawdę się liczy. Każdy rozdział opowiada o  jakimś superskarbie. Dla każdego z nas może to być coś innego. Treść rozdziału prowadzi nas do rozwiązania zagadki, czym jest superskarb dla danego bohatera. Dzieci słuchają więc uważnie, próbują zgadnąć i nazwać superskarb Sary, Nico czy Candeli. 

A superskarby mogą być bardzo różne. Dla jednych są to podróże, dla innych marzenia, czy przeżywanie przygód lub piękne, spokojne chwile.

Przeczytajcie w klasie.

wtorek, 30 marca 2021

Czytam sobie!

Niektóre projekty po prostu trzeba reklamować. Wszystkim nam zależy, aby polskie dzieci czytały. Gorąco polecam. 

Na temat realizacji projektu w klasie 1a w Zespole szkolno-Przedszkolnym w Piasku można przeczytać tutaj.