poniedziałek, 16 grudnia 2019

Lista Stu 2019

To dobry czas. Duża radość. Takie wyróżnienie  wzmacnia. Napędza do działania. Sprawia, że czujesz sens tego, co robisz. Mimo wszystko. 
Miło było się spotkać w Warszawie ze wspaniałymi osobami z Listy Stu. Podyskutować. Poznać i skonfrontować opinie ludzi  nauki, biznesu i edukacji. Uświadomić sobie, jak ważna jest rola nauczyciela w procesie rozwijania kompetencji cyfrowych obywateli. No cóż, przede mną nadal ciężka praca. Mimo wszystko. Często na przekór. Czasem pod prąd czy pod wiatr. 
Ale dzisiaj radość....

piątek, 13 grudnia 2019

Nauka w plecaku

Właśnie ruszył na YouTube kanał "Nauka w plecaku", który gorąco polecam. Można już oglądać trzeci film, który jest efektem niezwykłych podróży nauczycielki Sabiny Piłat. Filmy skierowane są dla dzieci. Idealnie wpisują się w edukację wczesnoszkolną. Pierwszy film opowiada o słoniach. Drugi z kolei prowadzi nas do Żelazowej Woli, miejsca narodzin Chopina.
A dziś z przyjemnością obejrzałam z trzecioklasistami film o świątecznych jarmarkach w Europie. Film wzbogacił nasza wiedzę na ten temat, wprowadził nas w magiczny przedświąteczny czas. Zresztą zobaczcie sami.

Czy wiecie, że w tym roku w konkursie na najpiękniejszy jarmark świąteczny wygrał Budapeszt?
A Gdańsk znalazł się na III miejscu w Europie?

niedziela, 1 grudnia 2019

24 zadania na czas oczekiwania 2019

To już szósta edycja! Powstanie takiego kalendarza to efekt pracy wielu nauczycielek. Jego plansza to kolaż prac dzieci z wielu polskich szkół. Teraz każdego dnia osoba odpowiedzialna będzie przypinać do niego zadania. Wiele z tych zadań jest rezultatem twórczej pracy z wykorzystaniem narzędzi TIK. Ich autorkami są zaangażowane nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, partnerki w projekcie etwinning "24 zadania na czas oczekiwania". Dzielimy się z wami! Jeśli korzystacie i bawicie się razem z nami, zamieście tę informację w komentarzu. 



środa, 2 października 2019

Wrzesień jesień niesie...

Stworzenie prostych animacji w Scratch to już dla trzecioklasistów dość prosta sprawa. Uczniowie tworzą swoje duszki, malując kolorowe liście i animują je. na kolejnych zajęciach rysują litery  i wprowadzają skrypt z kontrolą czasu. Korzystamy ze Scratch online, więc wszystkie animacje dostępne są dla nauczyciela.
Oczywiście widząc piękne, kolorowe liście i litery tańczące na wietrze (nauczanka już tak ma), zapragnęłam czegoś więcej... Połączyć kilka animacji w jeden film i dodać jesienną muzykę.
Pojawiły się kolejne TIKowe pytania. Jak pobrać/zapisać animacje Scratch w pliku video?
Okazało się, że optymalnym wyjściem okazał się screencastomatic (nazwa pojawia się w lewym rogu filmu), która pozwala na filmowanie ekranu monitora.
 I tak powstało wspólne klasowe dzieło.
 Jesienna animacja z piękną muzyką.


Inspiracja na jesienną animację zaczerpnięta z: Kodowanienadywanie.blogspot.com

piątek, 20 września 2019

Książka, którą polecam.

Wrzesień w edukacji wczesnoszkolnej to czas, kiedy sięgamy do treści związanych z II wojną światową. Sięgamy wtedy po książki, które pozwolą poszerzyć wiedzę dzieci, wzbudzić refleksję i zaspokoić ich ciekawość.
W mojej klasie czytamy dużo, a moi uczniowie są bardzo wdzięcznymi słuchaczami. W klasie trzeciej, gdy okazało się, że przygody Asiuni (Joanny Papuzińskiej) poznaliśmy już dużo wcześniej, a zaciekawienie dzieci tematyką wojenną jest duże, zaoferowałam inną książkę, którą gorąco polecam.
"Wojna, która zmieniła Rondo" Romana Romanyszyna oraz Andrija Łesiva nie odnosi się wprost do II  wojny światowej.  Wojna to raczej straszna postać, która nadciąga nad wyjątkowe miasteczko, zwane Rondem.
Książkę możemy przeczytać w całości na jednej lekcji i zapewniam, że cisza podczas jej czytania będzie sroga.
Nie zdradzając szczegółów, zacytuję ostatni fragment opowieści:
Mieszkańcy miasta są już inni. Każdy ma smutne wspomnienia z Wojny, która na zawsze zmieniła Rondo. I bardzo dużo czerwonych maków porasta teraz całe miasto...

Zachęcam do czytania w klasie!

niedziela, 25 sierpnia 2019

Jak dobrze zacząć kolejny rok szkolny?

O tym w filmie PanaBelfra
Warto zobaczyć.

Cała prawda o sudoku ...

... dzięki Khanacademy:


Film z serii: Matematyka dla Juniorów, Film na licencji CC: NC-BY-SA zrealizowany przez Fundację Edukacja dla Przyszłości przy wsparciu Fundacji mBanku. Scenariusz: Wojciech Guzicki i Łukasz Rajkowski (redaktor miesięcznika Delta http://www.deltami.edu.pl/) Nagranie: Krzysztof Kwiecień http://www.KrzysztofKwiecien.pl/

niedziela, 18 sierpnia 2019

Zainspiruj się!


Chcesz przeprowadzić ciekawą lekcję? Zainspiruj się!
Fundacja Uniwersytet Dzieci tworzy bezpłatne projekty edukacyjne dla nauczycieli klas I-III oraz IV-VIII. Na rok szkolny 2019/20 powstało 13 projektów edukacyjnych. Projekty są zgodne z podstawą programową i zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rekrutacja do projektów rusza już 27 sierpnia.
Co zyskujesz?
Każdy nauczyciel, który weźmie udział w bezpłatnym projekcie edukacyjnym, otrzymuje dostęp do gotowych scenariuszy lekcji, materiałów, filmów i instrukcji. Dzięki nim, krok po kroku, dowie się jak przeprowadzić kreatywne zajęcia, które zaangażują dzieci do działania. Ponadto, przewidziany jest zestaw nagród dla uczniów i nauczycieli, biorących udział w projekcie m.in. indeksy dla uczniów, dyplom, certyfikat, list do dyrekcji oraz materiały pomocne w pracy dydaktycznej.
Najskuteczniejsza metoda nauki.
Wszystkie scenariusze lekcji są tworzone w oparciu o autorską metodę pytań i doświadczeń, dzięki której dzieci same odkrywają naukowy świat za pomocą doświadczeń. Poza sztabem merytoryków nad treścią pracują także znani praktycy tacy jak: Adam Sztaba (projekt Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?), Mateusz Kusznierewicz, czy Rafał Sonik (projekt Matematyka z klasą. Ile matematyki jest wokół nas?).
Oprócz znanych i cenionych projektów Fundacji Uniwersytet Dzieci jak Technologie z klasą, Matematyka z klasą czy Przyroda z klasą, na nauczycieli czeka aż 5 projektowych nowości z zakresu techniki, muzyki, zarządzania emocjami, przedsiębiorczości i pracy projektowej.
Jakie są projekty?
Dzięki projektowi edukacyjnemu Technika. Czym możemy podróżować? dzieci w klasach II- III poznają zasady działania istniejących już pojazdów oraz zaprojektują własne części maszyn, ulepszając istniejące środki transportu. Poprzez budowanie i projektowanie, uczniowie udoskonalą manualne umiejętności, rozbudzą wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywność. Rozwiną zdolność pracy w grupie oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Projekt Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój? pomoże uczniom klas V-VII rozwinąć kompetencje społeczne, umiejętności radzenia sobie z własnymi uczuciami i współpracy z innymi. Ponadto, dzięki uczestnictwie w projekcie nauczą się rozpoznawać, oswajać i wyrażać swoje uczucia.
 Różnorodna tematyka projektów.

W projektach edukacyjnych Fundacji Uniwersytet Dzieci skierowanych do nauczycieli szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/19 wzięło udział ponad 2300 nauczycieli i ponad 46 tys. uczniów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?.  Uczniowie uczyli się działania nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci i nauki programowania w języku ScratchJr i Scratch. Ulubionym projektem nauczycieli okazała się Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?, która dzięki teatrzykowi Kamishibai, uczyła dzieci szacunku do przyrody. W trakcie zajęć uczniowie prowadzą proste obserwacje przyrodnicze, wykonują doświadczenia, tworzą notatki i samodzielnie wyciągają wnioski.
Rekrutacja do projektów edukacyjnych startuje 27 sierpnia. Dowiedz się więcej: https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/aktualnosci/projekty-edukacyjne-na-rok-szkolny-2019-2020

Realizowałam projekt Pomysłowy rok oraz Matematyka z klasą. Już wiem, który projekt zrealizuję w roku szkolnym 2019/2020!

Wesprzyjmy Khan Akademy!

Czy znacie Khan Academy (Akademia Khana)?  Jest to edukacyjna organizacja non profit działająca w przestrzeni online, założona przez Salmana Khana. Poprzez filmy, mini wykłady pozwala uczniom na samodzielne uczenie się uczniów na każdym etapie edukacji.  Korzystanie z zasobów jest całkowicie darmowe i bardzo przydatne. 

W Polsce bardzo wielu uczniów korzysta z darmowych zasobów (filmów) Khan Academy na kanale you tube Khan Academy po polsku. Oto jeden z takich filmów:

A tymczasem Khan Academy w Polsce potrzebuje wsparcia finansowego. Pisze o tym prof. Lech Mankiewicz:
Dzień dobry,
nazywam się Lech Mankiewicz, jestem prezesem fundacji Fundacja Edukacja dla Przyszłości, która odpowiedzialna jest za polskie zasoby na portalu Khan Academy po polsku.
Żaden z członków fundacji nie pobiera za to wynagrodzenia.
Utrzymanie polskiej wersji Khan Academy kosztuje mniej więcej 20 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze są potrzebne na nagranie nowych filmów, które uzupełnią luki w materiale, czasem na jakieś większe tłumaczenie. Chcielibyśmy też pójść do przodu, na przetłumaczenie czekają działy takie, jak statystyka, przedmiot bardzo ważny i niedoceniany w polskiej szkole.
Posty na naszym profilu KhanAcademy po polsku docierają mniej więcej do tysiąca osób każdy. Nawet w czasie wakacji nasze materiały są wyświetlane po 5 tysięcy razy dziennie. Gdyby każda z tych osób założyła zlecenie stałe przelewu co miesiąc 1 zł na nasze konto, 02 1140 2004 0000 3502 7730 4070, z dopiskiem „darowizna”, nasza sytuacja finansowa poprawiłaby się znacznie. A 2 zł. A 5? To ciągle mniej niż kawa... Raz w miesiącu.
Wspieram Khan Akademy, bo wiem, że to ważne wsparcie edukacyjne dla naszych uczniów. Wiem, jak wielu z niego korzysta. 

wtorek, 1 stycznia 2019

Z muzeum do klasy

To był wspaniały projekt! Projekt Z muzeum do klasy”  w znaczny sposób wzbogacił edukację drugoklasistów, poszerzył wiedzę z zakresu historii sztuki oraz dał możliwość rozwijania kompetencji kluczowych.
Więcej na temat projektu można przeczytać na blogu superbelfrów w artykule Jolanty Okuniewskiej.  Zachęcam do lektury.
A poniżej galeria prac:
Powered by emaze