niedziela, 3 grudnia 2017

24 zadania na czas oczekiwania IV

 Już po raz czwarty piętnaście nauczycielek z  polskich szkół przygotowało dla swoich uczniów interaktywny kalendarz na czas oczekiwania.
 Zapraszamy do wspólnej zabawy!

sobota, 25 listopada 2017

Wszystkie kolory szkoły

Dyskusja na temat "kolorów" szkolnych trwa. Wokół różne opinie nauczycieli i rodziców,  oczekiwania szkoły. Różne zapisy prawne i wymagania. Ubiór schludny, czysty, godny? Owszem. Ale czy stonowany, szarobury i ponury?
Grafika: Karolina Żelazowska

Czas na refleksję.
Lubię żywe  kolory i lubię te kolory w szkole.
Zapraszam na film Karoliny Żelazowskiej.

sobota, 14 października 2017

Cytat na Dzień Edukacji Narodowej



Nauczyciel Roku 2017

Z dumą i radością przyjęłam wiadomość o tym, że Marta Florkiewicz-Borkowska otrzymała tytuł Nauczyciela Roku 2017. Nie mam wątpliwości, że to zasłużona nagroda.
O wydarzeniu oraz samej Marcie napisano  już wiele w różnych miejscach, a czytając te artykuły, czuję jakbym znała ją od zawsze. O wydarzeniu napisano na wyborcza.pl oraz na edunews.pl , w Głosie Nauczycielskim oraz w katowickim wydaniu gazety i wielu innych miejscach.
Tam gdzie Marta się pojawia, zostawia swój emocjonalny ślad, energię i radość.
Tak było, gdy przybyła ze swoimi gimnazjalistkami z ogromną paczką do mojej klasy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasku. Wraz z awatarkami uszytymi z filcu przywiozła nam niezapomniane chwile i dużo radości.


I było jeszcze kolejne, choć krótkie spotkanie w klasie.
 Tym razem Marta otrzymała serce uszyte z filcu. 

Marto, życzę wielu sukcesów i nieustającego entuzjazmu, którym obdarzasz wszystkich wokół.

piątek, 22 września 2017

Zrób to sam/a

Dziś post reklamowy. Z radością informuję, że już jest... niezwykły poradnik dla nauczycieli napisany przez Joannę Apanasewicz.
Autorka przedstawia pomysły na pomoce dydaktyczne, wykonane z ogólnie dostępnych, często recyklingowych materiałów.
Joanna, jest mistrzynią robienia pomocy "ze śmieci", które są zawsze kolorowe, pomysłowe i przyjazne dzieciom. Marzy o szafie, która by te wszystkie cuda mogła przechowywać w uporządkowanej przestrzeni. Często wozi je w samochodzie i pokazuje nauczycielom na szkoleniach. Nie da się obok tych zasobów przejść obojętnie.
Na szczęście nie schowała ich do szuflady, lecz pokazała innym. Tym razem w ciekawie napisanym poradniku.
Przeczytałam i już wiem, że warto się zapoznać i zainspirować.
Szerzej o publikacji na edunews.pl.

sobota, 16 września 2017

Edu Moc Online 2017

7 października  odbędzie się konferencja online Edu Moc 2017 organizowana przez Superbelfrów RP. Skierowana jest dla nauczycieli wszystkich specjalności. Trwać będzie 12 godzin.  A na niej wiele interesujących warsztatów, prezentacji, wykładów i dyskusji. Moderatorkami i pomysłodawczyniami ekonferencji są: Marta Florkiewicz-Borkowska oraz Agnieszka Bilska.
Prelegentami będą nauczyciele, specjaliści z różnych dziedzin, pracownicy naukowi oraz goście specjalni. Więcej o prelegentach tutaj. Superbelfrzy RP zapraszają do udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu.
Więcej do przeczytania oraz plakaty do pobrania na blogu superbelfrów.

piątek, 15 września 2017

Zakropkowana Polska

Coraz szerszy zasięg osiąga świętowanie Dnia Kropki w Polsce. W tym roku połączone polskim wydaniem książki o Vashti. Bardzo wiele placówek przyłącza się do obchodów święta kreatywności.
Tak wygląda zakropkowana mapa Polski.

piątek, 8 września 2017

Czy dzieci pokochają Plastusia?

Autorka: Milenka z klasy I a
"Plastusiowy pamiętnik" to książka stara jak świat. Początkowo był zamieszczony w "Płomyczku" (1931 r.). Jako książka wydany w 1936 roku. Dla obecnych pierwszoklasistów to prehistoria.
Kolejny raz rozpoczynam czytanie jej rozdziałów najmłodszym uczniom. Wiele tutaj trzeba tłumaczyć..., bo kałamarz, drewniany piórnik, ściereczka w piórniku i scyzoryk. Jednak Plastuś w zielonych majteczkach nadal podoba się dzieciom. Pierwszoklasiści siedząc na dywanie uważnie słuchają, często zadając pytania. Śmieją się. Oglądają ilustracje. Chętnie poznają przygody Plastusia, krok po kroku w kolejnych rozdziałach.
Nie pamiętam tej książki ze swojego dzieciństwa, ale doświadczenie nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, nie pozwala mi się z nią rozstać.
Nie wszyscy jednak kochają Plastusia. Można powiedzieć, że nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej są w tej kwestii bardzo podzieleni. Jedni kochają Plastusia i czytają go w klasach. Inni bazując na swoich doświadczeniach czytelniczych i wspomnieniach z dzieciństwa, nigdy go nie polubią. Różne mamy preferencje czytelnicze i tak już jest.
"Plastusiowy pamiętnik" zniknął z wykazu proponowanych  lektur szkolnych. I dobrze. Może nabierze innego wymiaru, kiedy nie będzie obowiązkowy? Może warto spróbować wrócić do przygód plastelinowego ludka? Ja wracam co trzy lata i bardzo to lubię.

czwartek, 31 sierpnia 2017

Kropka

Czy wiecie, że w tym roku będziemy świętować Dot Day z polską wersją książki Petera H.Reynoldsa? Już wkrótce na rynku wydawniczym. Można zamawiać.

środa, 30 sierpnia 2017

Do startu, gotowi...

Nowy rok szkolny..., nowa klasa .... Kolejne powitanie i  duże wyzwanie. I tak, co trzy lata nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, rozpoczynają nowy etap pracy. Każdy zespół klasowy jest inny, a doświadczenie nauczyciela coraz bogatsze. Zmiana podstawy programowej, podręczników, zmiana oczekiwań, wymagań oraz wiele innych wyzwań. Ale przede wszystkim pasja, radość odkrywania nowego, kreatywne myślenie i pełna gotowość do działania. Czas na powitanie kolejnych pierwszoklasistów!


piątek, 25 sierpnia 2017

12 szkolnych pytań

Już wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny.  Rodzice siedmiolatków przyprowadzą do szkoły swoje dzieci po raz pierwszy. Tak, to ważny moment dla nie tyko dla dziecka, dla rodzica również. Przełom, nowe wyzwania i obowiązki i odwieczne pytanie; Jak było w szkole?
Poniższa prezentacja opracowana przez Justynę Puchałkę-Stecyk to wskazówki dla rodziców, jakie pytania zadawać dziecku, aby rozmowa na temat tego, co działo się w szkole była konstruktywna i pomogła dziecku w budowaniu relacji i więzi w środowisku szkolnym. To ważne! Tak wiele zależy od rodziców.

piątek, 18 sierpnia 2017

Międzynarodowy Dzień Kropki 2017

Filmik Aleksandry Schoen-Kamińskiej:
Dzień Kropki on Biteable.

Film na powitanie klasy

A może film na powitanie klasy? Wprowadzenie do wydarzenia, które organizujecie? Zaproszenie? Promocja? A może po prostu kreatywna opowieść w wersji animowanej.
Biteable.com  to program prosty w obsłudze, w wersji darmowej daje  możliwości do wykorzystania w pracy nauczyciela, jak również być narzędziem do pracy z dzieckiem na zajęciach komputerowych.
Witaj pierwsza klaso! on Biteable.

wtorek, 25 lipca 2017

Dot Day

Obchody Dot Day w Polsce z każdym rokiem rozszerzają swój zasięg. Doczekaliśmy się już polskiej wersji logo. Dziękujemy!
Z radością informuję, że 13 września będzie mieć miejsce premiera polskiej wersji historii o Vashti. Czekam z niecierpliwością.

niedziela, 9 lipca 2017

Paradoksy szkolne według Jarosława Pytlaka


Wystąpienie pana Jarosława Pytlaka pod intrygującym tytułem Kot jednocześnie żywy i martwy czyli paradoksy życia szkolnego dostarczyło mi wiele refleksji oraz przemyśleń. Na Inspiracjach 2017 mówił o paradoksach szkolnych. Jeśli przyjrzymy się im uważnie, możemy zmienić spojrzenie na wiele ważnych spraw, które mają wpływ na wszechstronny rozwój uczniów.
Duże zaciekawienie wzbudził we mnie paradoks związany z ocenianiem i trudno się z nim nie zgodzić. Jako zwolenniczka oceniania kształtującego (z trzyletnim praktykowaniem oceniania bez ocen w edukacji wczesnoszkolnej) zgadzam się z głosem pana Jarosława Pytlaka w pełni.

 

Prezentację Jarosława Pytlaka można przeczytać na jego blogu Wokół szkoły lub na Edunews







sobota, 8 lipca 2017

Inspiracje 2017

Są takie konferencje, na które czeka się cały rok - napisała superbelferka Monika na kilka dni przed jej rozpoczęciem. Tak, to prawda. A do nich należą z całą pewnością INSPIRACJE. JAK UCZYNIĆ SZKOŁĘ JESZCZE LEPSZĄ?

W tym roku zorganizowana była po raz piąty. Sama uczestniczyłam w Inspiracjach już czterokrotnie. Rozpoczęcie wakacji w ten sposób sprawia, że zmęczony po całym roku szkolnym nauczyciel nabiera sił oraz motywacji do dalszych zawodowych działań. Zabiera ze sobą garść cennych przemyśleń, refleksji oraz pomysłów, które pozwolą mu rozpocząć nowy rok z powerem.
Bardzo ważne są spotkania kuluarowe, dzielenie się doświadczeniem, wymiana pomysłów oraz zwykłe codzienne spotkania i rozmowy.
Jaki minus? Wracasz z głową pełną pomysłów i trudno uwolnić się od refleksji edukacyjnych, a przecież są wakacje, trzeba odpocząć i spędzić czas z rodziną. Trzeba znaleźć więc złoty środek. Myślę, że się uda.

Zachęcam do przeczytania relacji Macieja Danieluka na blogu superbelfrów.

niedziela, 9 kwietnia 2017

Ocenianie bez ocen?

Zapis Webinarium Superbelfrzy Nocą#32 z dnia 16 lutego.
Wraz z Moniką Brzoską-Gansiniec podzieliłyśmy się naszymi doświadczeniami z ocenianiem kształtującym w edukacji wczesnoszkolnej.
Z tej okazji pani Danuta Sterna narysowała piękny OKejowy rysunek. Jako mentor była też uczestnikiem webinarium. Bardzo dziękujemy!

sobota, 25 lutego 2017

Urodziny Stacji "Arctowski"

26 lutego 2017 roku Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego obchodzi swoje czterdzieste urodziny. Stacja powszechnienie znana jako "Arctowski" znajduje się na półkuli południowej, na wyspie Króla Jerzego (Szetlandy Południowe), w odległości 14 tysięcy kilometrów od Polski.
Z okazji urodzin uczniowie dwunastu polskich szkół wysłali polarnikom niezwykły prezent. Przygotowali piękne prace plastyczne, które znalazły się we wspólnej prezentacji, którą przygotowała i wysłała pani Monika Walkowiak. Również trzecioklasiści z Piasku przyłączyli się do wspólnego prezentu. Napisano o tym na fanpage stacji badawczej.
Oto filmik:
Na fanpage Stacji "Arctowski oraz na stronie internetowej można oglądać piękne zdjęcia oraz filmiki z życia pingwinów. Możemy się dowiedzieć, jak przebiega praca badawcza oraz codzienne życie naszych polarników.