wtorek, 16 grudnia 2014

"Zielony mem", czyli ...

... czytając Marka Kaczmarzyka.

Różnorodność punktów widzenia 
jest zabezpieczeniem na przyszłość, gwarantem, że jakakolwiek by ona nie była, znajdą się wśród nas tacy, których nie zaskoczy.
Marek Kaczmarzyk "Zielony Mem"

 
Cała publikacja dostępna do pobrania tutaj: tutaj

niedziela, 14 grudnia 2014

Godzina kodowania

W dniach 8 -14 grudnia każdy z nas (uczeń, nauczyciel, każdy zainteresowany) mógł wziąć udział w inicjatywie organizowanej z okazji Tygodnia Informatyki - w Godzinie Kodowania.
Zachęcona przez polskich nauczycieli z grupy Superbelfrzy RP postanowiłam spróbować i ja. Było to moje pierwsze spotkanie z kodowaniem i już połknęłam bakcyla. Po pierwszych próbach i samodzielnym dochodzeniu do tego, o co tak naprawdę w tym chodzi, z każdą minutą zachwycałam się coraz bardziej istotą kodowania i odnajdywałam jego ogromne walory edukacyjne!
I nasunęły mi się dwie refleksje. Gdyby nasi uczniowie uczyli się kodowania od najmłodszych lat, nie mieliby problemów z geometrią. Kształtowanie pojęcie kątów, ich miary, konstruowanie figur geometrycznych,  usprawnianie orientacji przestrzennej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej - to tylko niektóre walory kodowania.
Już wiem, że w przyszłym roku wezmę udział w Godzinie Kodowania z moimi uczniami. To nie tylko zabawa! To prawdziwa edukacja!
Jeszcze dziś można wziąć udział w Godzinie Kodowania. Trzeba zarejestrować się tutaj: http://studio.code.org/ i wykonać 20 zadań w formie gier (łamigłówek). Po ich wykonaniu czeka na nas certyfikat, który można pobrać.

wtorek, 9 grudnia 2014

Rysunki Danuty Sterny...

... uwolnione. Cieszę się, że te proste, a jednocześnie bardzo wymowne obrazki związane z ocenianiem kształtującym są już dostępne na zasadzie Creative Commons.
Ze spokojnym sercem mogę więc zaprezentować kilka z nich:
rys. Danuta Sterna

rys. Danuta Sterna

rys. Danuta Sterna

rys. Danuta Sterna

rys. Danuta Sterna

Wszystkie obrazki do pobrania można znaleźć tutaj.

czwartek, 4 grudnia 2014

A w karmniku ...

...się dzieje. Zaglądanie do karmnika zimową porą może zainspirować do różnych działań edukacyjnych. Poza biernym podglądaniem można:
  • uczyć się rozpoznawać ptaki zimujące w Polsce,
  • obserwować ich aktywność w ciągu dnia,
  • można liczyć: ile przyleciało, ile odleciało, w czasie minuty, pięciu minut itp.
  • można analizować i wskazywać : ile na zewnątrz, ile wewnątrz, po prawej, po lewej
  • można robić statystyczne pomiary: ile ptaków danego gatunku lub o jakiej porze najwięcej jest ptaków w karmniku.
Wiele ciekawych zajęć można przeprowadzić zaglądając do  karmnik.tv.
A może odwrócona lekcja?


poniedziałek, 1 grudnia 2014

Przedświąteczny czas ...

... i wiele radosnych chwil w szkole oraz w domu. Piękne dekoracje, choinki, prace uczniów. Jasełka, koncerty, wigilia oraz wiele magicznych momentów. Zastanawiamy się jak przedstawić to w świątecznej aranżacji, z muzyczką w tle, tak nastrojowo.
Polecam na tę okoliczność narzędzie o nazwie smilebox, którą udało mi się niedawno poznać w projekcie etwinning dzięki superbelferce i ambasadorowi eTwinning Jolancie Okuniewskiej.
Narzędzie jest proste w edycji, a jednocześnie efektowne. Zawiera wiele gotowych szablonów na różne okazje, z muzyką w tle. Wykorzystujemy szablony darmowe (free), a jest ich sporo. Trzeba się zalogować i pobrać na komputer aplikację.
Aby zmierzyć się z smilebox  wystarczy skorzystać z samouczka:
http://jokookun.jimdo.com/ciekawe-programy/pokaz-zdj%C4%99%C4%87-zachwy%C4%87-innych/
Tak właśnie zrobiłam. Korzystając  z samouczka Jolanty Okuniewskiej krok po kroku zrobiłam pierwszą prezentację smilebox. I byłam z siebie bardzo dumna. Polecam! Zwłaszcza teraz w ten cudny przedświąteczny czas.
 Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This free digital slideshow made with Smilebox