czwartek, 25 września 2014

Nauczanka się szkoli...

... i wyposaża swoich uczniów w pomoce. Wreszcie dotarły do mojej szkoły upragnione pomoce, "wyszkolone" przeze mnie w sierpniu na kursie Jak skutecznie uczyć matematyki? w Poznaniu.
Do szkoły dotarła ogromna paczka z pakietami Gramy w piktogramy (jeden zestaw na czworo uczniów). Zastosowanie pakietów umożliwi mi realizowanie PROJEKTU PIKTOGRAFIA i rozwijanie w atrakcyjny zabawowo-czynnościowy  sposób dzieci umiejętności matematycznych i nie tylko.
Warto było wziąć udział w szkoleniu...

poniedziałek, 22 września 2014

Mistrzowie kodowania

Bardzo się cieszę, że projekt MISTRZOWIE KODOWANIA dotarł do mojej szkoły. Nauczycielki Karolina Zioło oraz Anna Ryba szkolą się w zakresie kodowania i będą prowadzić zajęcia z zainteresowaną grupą uczniów. Choć sama jeszcze tego nie umiem, to już wiem, że warto uczyć dzieci kodowania. Jest to bardzo ważne wyzwanie edukacyjne. Nauczyciele, którzy uczą kodowania, są już przekonani, że warto. Mam nadzieję, że w naszej szkole kodowanie pójdzie pełną parą.
Dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze o co chodzi, którzy nie są przekonani co do walorów edukacyjnych i terapeutycznych odsyłam do poniższych publikacji.  
Oficjalna strona MISTRZÓW KODOWANIA: mistrzowie kodowania.pl
Edunews: Krzysztof Jaworski Droga Mistrzów Kodowania
Blog Mistrzów Kodowania  SP4 w Szczecinie
Warto zobaczyć też film:

środa, 17 września 2014

Zamiast kserówki

Wielu nauczycieli bardzo lubi kserówki. Często same przygotowujemy karty pracy, czerpiemy z różnych zasobów internetowych i kserujemy.  Nie wyobrażamy sobie życia bez ksero. Jest to niezbędne w pracy nauczyciela urządzenie i bardzo przydatne, ale często nadużywane.
Nasi dyrektorzy nie lubią tego urządzenia, bo generuje ono niesamowicie duże koszty w budżecie szkoły. Jego utrzymanie, renowacja i zakup tonera to bardzo drogi wydatek.
Grupa superbelferek postanowiła zmierzyć się z kseromanią w szkole, dzieląc się pomysłami, które można realizować w edukacji  zamiast kserówki.
Propozycje zabaw i pomysły na edukację "bez krzeseł" gromadzone są na blogu Zamiast kserówki. Edukacyjne zabawy dla dzieci.
Zapraszamy do korzystania z propozycji i dzielenia się swoimi ciekawymi pomysłami. Uczmy się od siebie, drogie nauczanki (nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej).

poniedziałek, 15 września 2014

Międzynarodowy Dzień Kropki

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.

To fragment artykułu Jolanty Okuniewskiej, który ukazał się na blogu superbelfrów 15 września 2013 roku. Warto przeczytać go w całości: http://www.superbelfrzy.edu.pl/projektomania/dokad-zawiedzie-cie-kropka/
Warto zaglądać również na polski kropkowy blog, gdzie dokumentowane będą wydarzenia tegorocznego Dnia Kropki:http://kropka-dot.blogspot.com/

wtorek, 9 września 2014

Co to jest eTwinning?

eTwining jest to łączenie i współpraca szkół z różnych krajów Europy za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to program Unii Europejskiej promujący współpracę szkół oraz wykorzystanie do tego celu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Program oferuje również wiele szkoleń internetowych dla nauczycieli.
Nowością eTwinning w roku szkolnym 2014/2015 jest to, że nie trzeba szukać szkół do współpracy poza Polską. To niestety wymagało znajomości języka obcego. W tym roku można realizować projekty z inną szkołą polską.
Warto zarejestrować się na eTwinning i poszperać trochę w poszukiwaniu ciekawych szkoleń lub projektów do współpracy.
Zachęcam do przeczytania wywiadu z Jolantą Okuniewską, która jest ambasadorem eTwinning w Polsce. O jej nagrodzonym projekcie o pieskach przeczytacie na blogu superbelfrów.

niedziela, 7 września 2014

Nauczyciel/ka Pierwsza Klasa


Nauczyciel/ka I Klasa” to ktoś, kto szuka nowych pomysłów, tworzy własne materiały, zastanawia się, jak ciekawie i mądrze uczyć, jak pomóc dzieciom uwierzyć, że ich naturalna ciekawość świata może się w szkole rozwijać, a nie powoli wygasać... Dzieli się swoimi problemami i pomysłami z innymi... - czytamy na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej, które ogłasza nabór do programu Nauczyciel/ka I Klasa
Jeszcze do 15 września można się zgłaszać. Uczestników czeka wiele nowych wyzwań oraz możliwość doskonalenia zawodowego na różnych kursach. Będą mieli okazję podzielić się dobrymi praktykami oraz czerpać z doświadczenia innych. Więcej na temat programu na stronie CEO.

środa, 3 września 2014

Zakładamy ClassDojo, czyli...

...awatarkową klasę.
Pierwsza klasa to dla nauczyciela nowe wyzwanie w zakresie oceniania zachowania. Poszukując sposobów na ocenianie motywujące do pracy poprzez wskazywanie mocnych stron ucznia ClassDojo wydaje się bardzo dobrym i atrakcyjnym pomysłem.
Założyłam już awatarkową klasę i zamierzam w ten sposób oceniać zachowanie uczniów.
Aby założyć ClassDojo należy wejść na stronę: http://www.classdojo.com/pl-PL/. Zarejestrować się jako nauczyciel i stworzyć awatarową klasę. Wszystkie czynności, które trzeba tam wykonać są proste i intuicyjne.
Przedstawiam również  tutorial Jolanty Okuniewskiej, w którym możecie krok po kroku nauczyć się tworzyć awatarkową klasę. Uwaga! W tutorialu pojawia się starsza wersja ClassDojo, więc mogą się pojawić minimalne różnice w wyglądzie strony. Więcej na temat zarządzania awatarową klasą można przeczytać tutaj:
http://www.superbelfrzy.edu.pl/pomyslodajnia/zarzadzanie-awatarowa-klasa/

wtorek, 2 września 2014

Nasz Interaktywny Elementarz

Wiadomość pierwsza. Dziś pierwszoklasiści otrzymali papierowe Nasze Elementarze. Jest to pierwszy darmowy podręcznik w polskiej szkole.
Wiadomość druga. Dostępny jest również darmowy Interaktywny Nasz Elementarz, z którego można korzystać na komputerze lub na tablecie. Interaktywny elementarz posiada dokładnie te same obrazy, te same treści, ale wzbogacony jest o interaktywne ćwiczenia, filmiki itp.
Autorem interaktywnego elementarza jest firma Learnetic.

Jak do niego dotrzeć ?
Umieszczony jest na platformie: http://www.mcourser.pl/
Tam należy zarejestrować się.
Otrzymasz link aktywacyjny.
Elementarz znajduje się w zakładce Biblioteka.
Należy go dodać do swoich zasobów.
Jak pobrać go na tablet?
Wejdź do sklepu play.
Tam znajdziesz do pobrania Nasz Interaktywny Elementarz, który działa (podobno) offline. 
Pobrałam już na swój osobisty tablet. Może uda mi się go wykorzystać w pracy indywidualnej.

poniedziałek, 1 września 2014

12 pytań na temat szkolnego dnia Twojego dziecka

Zaczął się nowy rok szkolny. Temat szkoły staje się tematem dyżurnym w rodzinie. W pierwsze dni września dla pierwszoklasistów będzie to temat rozmów z rodzicami. Warto zastanowić się jak rozmawiać z dziećmi na ten  temat. Jak formułować pytania, aby szkoła nie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem, a była miejscem przyjaznym i radosnym dla naszych najmłodszych uczniów.
Niech pytania zawarte w poniższej prezentacji pomogą ukierunkować rozmowy rodziców z dziećmi w pierwszych dniach września. Odczarujmy razem szkołę ...
Podziękowania dla Justyny Puchałki - Stecyk za udostępnienie prezentacji.