niedziela, 31 sierpnia 2014

Jak skutecznie uczyć matematyki?

Właśnie wzięłam udział w szkoleniu Jak skutecznie i ciekawie uczyć matematyki? w Poznaniu. Było to jedno z najlepszych szkoleń w moim belferskim życiu. Profesjonalnie przeprowadzone, rzetelne i rzeczowe. Mobilizujące do aktywnej pracy w trakcie warsztatów. A przede wszystkim atrakcyjne i niezmiernie użyteczne dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej oraz matematyki. Spędzone w doborowym towarzystwie Superbelferek.
Więcej na ten temat: http://www.superbelfrzy.edu.pl/edu-refleksje/jak-skutecznie-i-ciekawie-uczyc-matematyki/

Więcej informacji na temat  projektu: Projekt Piktografia

wtorek, 26 sierpnia 2014

Witaj pierwsza klaso!


Nasz Elementarz dla pierwszoklasistów  czeka już w szkołach. Można go pobrać również na swój komputer. A na stronie MEN dostępny już generator kart pracy. Testujemy?
Nasz Elementarz do pobrania: http://naszelementarz.men.gov.pl/
Generator kart pracy:

środa, 20 sierpnia 2014

Zadanie na czas, czyli timer

Zbliża się nowy rok szkolny, nowe wyzwania i trochę nowinek TIK.
W czasie zajęć zdarza się, że nauczyciel  wyznacza czas na realizację zadania, co ma sprzyjać efektywnej pracy uczniów (grupy), mobilizować do działania, narzucać tempo pracy grupy, uczyć dzieci zarządzania czasem, co jest bardzo istotne w niektórych zadaniach.
Do tego typu zadań  używałam do tej pory telefonu komórkowego. Włączałam w nim funkcję timera. Telefon leżał na biurku, a sygnał dźwiękowy sygnalizował, że czas na wykonanie zadania właśnie minął.
Zaczęłam jednak poszukiwać innych sposobów na wyznaczanie czasu w klasie i okazuje się, że  narzędzi online dostępnych dla każdego jest bardzo dużo. Wyświetlasz je w klasie na białym ekranie. Prezentuję dziś kilka z nich:
Bombowy timer
Dla miłośników mocnych wrażeń, głośnych wybuchów, "podkręcania" atmosfery...



Świeca
Jeśli lubisz blask płonących świec i chcesz wprowadzić "nastrojowość" w klasie wybierz ten timer. 


A może Snail Racing?

A oto timer, w którym możesz wybrać  muzykę poważną bądź filmową. Możesz też pobrać własną. Podoba mi się!!!
Możesz użyć też swój tablet lub smartfon.  Moja ulubiona aplikacja (idealna dla młodszych dzieci) to:
Fun Timer
Znajdziesz ją w Google play:

wtorek, 19 sierpnia 2014

Darmowe narzędzie nowoczesnego nauczyciela


W ramach konferencji INSPIRACJE 2014 miałam okazję poznać narzędzie do tworzenia lekcji interaktywnych zaproponowane przez firmę Learnetic S.A. Jest to bezpłatne narzędzie http://www.minstructor.pl/  . Daje możliwość tworzenia lekcji według własnego pomysłu, a także powrotu do niej,  jej zmieniania i poszerzania.
Może filmik zachęci was do tworzenia własnego e-podręcznika.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Jak tworzyć cyfrową szkołę?

... według Jacka Ścibora.  Kolejna prezentacja w ramach konferencji INSPIRACJE 2014, która bardzo mocno zapadła mi w pamięć. Bardzo przekonywująca, a przede wszystkim dowcipna ...
W drodze do cyfrowej szkoły przechodzimy różne  fazy: CIEM, fazę Jamesa Bonda, fazę kolaboracji,  itd.
To trzeba zobaczyć ... 

sobota, 16 sierpnia 2014

Rywalizacja czy współpraca?

Oto jest pytanie... I refleksja po wystąpieniu Alicji Pacewicz (Centrum Edukacji Obywatelskiej), które wzbudziło wiele emocji, ale też pozostawiło ślad w mojej pamięci i potrzebę drążenia tematu.
Zaczęłam poszukiwać i czytać. Dotarłam do artykułów, które polecam:
Rywalizacja w szkole
Uczyć współpracy czy rywalizacji?
A tak nawiasem mówiąc, więcej treści na powyższy temat można znaleźć na portalach dotyczących biznesu niż edukacji.
I jeszcze jedna myśl... Do oceniania kształtującego polskiej szkole coraz bliżej...
Zobaczcie wystąpienie Alicji Pacewicz.

czwartek, 14 sierpnia 2014

E - alfabet nauczyciela

 ...według Jacka Ścibora, nauczyciela, założyciela grupy Superbelfrów. Zobaczcie fragment dowcipnej oraz interesującej prezentacji w ramach konferencji INSPIRACJE 2014  na temat e-nauczycieli, e-zasobów, e-podręczników dla e-uczniów.

środa, 13 sierpnia 2014

Sentencje

Oto sentencje, czyli zdania przypominające o ważnych prawdach dotyczących uczenia się i życia, które zaproponowane zostały w książce Merrill Harmin "Duch klasy".


 

Więcej informacji na temat książki znajdziecie w biblioteczce.

sobota, 2 sierpnia 2014

Niezwykła podróż literacka

1 sierpnia o Powstaniu Warszawskim słyszymy wiele. Zawyły syreny w całej Polsce. Wszak to 70. rocznica jego wybuchu i wokół tematu wiele wydarzeń, programów i filmów w telewizji. Czasem patetycznie, czasem wzruszająco. Po to, aby pamiętać.
W podróż literacką po powstańczej Warszawie zaprasza nas superbelferka - polonistka Agnieszka Zielińska. O powstaniu opowiada słowami pisarzy polskich, którzy w tamtym czasie żyli w stolicy. Opowieści ilustruje zdjęciami, które sama robiła wędrując po Warszawie. Piękne to i takie prawdziwe... Zapisy na blogu są świetnym materiałem dla polonistów bi historyków. Mogą być inspiracją do odwróconej lekcji... Z całego serca polecam...


O Powstaniu Warszawskim ...

Dziś wyszedł kolejny numer czasopisma "Świerszczyk", a w nim wiele informacji na temat muzeów w Polsce. Ponadto tekst Pawła Beręsewicza "Prawdziwa wojna". Rzecz dzieje się w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mały chłopiec ...
Więcej przeczytajcie sami. To dobry sposób na przybliżenie dziecku tematu, którym żyje cała Polska: 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.